Wpisy użytkownika wszystkoofinanach z dnia 22 marca 2019

Liczba wpisów: 1

wszystkoofinansach
 
Każdy bank, a także firma pożyczkowa (sektor pozabankowy) analizuje kredytobiorców pod kątem wiarygodności spłaty zadłużenia. Na czym jednak taka ocena polega i czy należy się przesadnie jej obawiać? Zobacz szczegóły na www.kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info.

Jak bank podchodzi do kwestii ryzyka w obsłudze kredytobiorcy?

Banki detaliczne, jako spółki akcyjne, a także instytucje podlegające pod Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski nie mogą udzielać bardzo ryzykownych kredytów ze względu na zachowanie bezpieczeństwa systemowego. Dochodzi do tego naturalna perspektywa budowania zysków z kredytowania. Klienci indywidualni to kategoria dość ryzykowna dla banków i firm pożyczkowych. Najmniej ryzykowna współpraca dotyczy jednostek sektora finansów publicznych. Kredytodawca monitoruje zawsze aktualną sytuację ekonomiczną klienta, w tym dochód, strukturę kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, rodzaj zatrudnienia, a nawet branżę, w której klient wykonuje obowiązki zawodowe. Wysokość kredytu zawsze dotyka problemu bieżących dochodów. Im wyższa wnioskowana kwota, tym lepsza zdolność kredytowa wymagana. Kredyt gotówkowy jest mniej ryzykowny od kredytu inwestycyjnego, gdzie kredytobiorcy grozi utrata nie tylko pieniędzy dodatkowych, ale również majątku własnego. Przy majątkowym zabezpieczeniu klient zyskuje punktację, ponieważ kredytodawca wtedy praktycznie nie ryzykuje, chociaż często zostaje ze słabo płynnym majątkiem w postaci nieruchomości. Inaczej do analizy ryzyka podchodzi się u klientów indywidualnych, a inaczej u właścicieli działalności gospodarczych. W tej drugiej grupie obowiązują jeszcze bardziej rygorystyczne normy. Z tego powodu zaleca się zaciąganie kredytów gotówkowych w ramach zwykłej, a nie biznesowej współpracy.

BIK i BIG to podstawa analizy kredytobiorcy
Podstawa do analizy to BIK i BIG. BIK zbiera informacje o zobowiązaniach w sektorze bankowym, parabankowym, a BIG uwzględniający kilka rejestrów daje wiedzę o przeterminowanych zobowiązaniach wobec różnorodnych firm, instytucji (niezapłacone rachunki, alimenty, mandaty). Poza czynnikami ekonomicznymi banki analizują stan cywilny, wiek kredytobiorcy, zajmowane stanowisko w firmie, wykształcenie. Brak historii kredytowej nie jest również mile widziany. Lepiej zawczasu zaciągnąć i spłacić nawet drobną pożyczkę gotówkową, aby na chwilę pojawić się w BIK niż nie mieć takich danych w ogóle.